הינך נמצא כאן

מהפכת הגז הטבעי בקפריסין

שדה הגז הטבעי אפרודיטה, הממוקם במים הכלכליים של קפריסין, צפוי לחולל בה את שחוללו מאגרי ים תטיס ותמר בישראל: עצמאות אנרגטית, פיחות דרמטי בזיהום האוויר, חיזוק התעשייה, תעסוקה ותזרים מזומנים משמעותי לקופת המדינה הם רק חלק מהתועלות הצפויות מפיתוח המאגר. בהיותו תגלית הגז הראשונה במים הכלכליים של קפריסין, עם כ-129 BCM גז טבעי, המאגר צפוי להיות מנוע צמיחה כלכלי משמעותי לקפריסין.

שדה אפרודיטה מצוי 160 ק"מ דרומית ללימסול, ו-30 ק"מ צפונית-מערבית לשדה לווייתן, באזור שבו עומק הים הוא כ-1,700 מטר. השדה התגלה בעקבות קידוח התגלית A-1 שהחל ביום 20 בספטמבר 2011, נמשך 116 יום והגיע לעומק של 5,860 מטר מפני הים.

השדה שהתגלה משתרע על פני שטח של 120 קמ"ר, והעובי המרבי של המאגר הוא 320 מטר.
ב-2013 בוצע קידוח הערכה A-2, שממצאיו אפשרו לקבוע ביתר ודאות את השתרעות השדה ותכונותיו. 

תוכנית פיתוח

תוכנית הפיתוח של השדה עדיין איננה סופית, אך זו המתוכננת כוללת בשלב הראשון חמש בארות הפקה בקצב הפקה גבוה (High Flow Rate) בעומק מים של 1,700 מטר, שיגיעו לעומקים שונים בתוך שכבות המאגר, בעומק כולל של כ-5,000 מטר.

הגז יעשה את דרכו משכבת המאגר אל ראש הבאר, ומראש הבאר אל יחידת הסתעפות, שתימצא אף היא על קרקעית הים כ-3,000 מטר מעל המאגר. מיחידת ההסתעפות הגז יועבר בצינור אל מתקן הפקה צף שימוקם בשטח הרישיון לצורך טיפול, אחסון ופריקה. ממתקן ההפקה יועבר הגז באמצעות צנרת אל שוקי היעד השונים. כושר ההפקה המקסימלי הצפוי בשלב ההפקה הראשון יהיה כ-800 מיליון רגל מעוקב ליום (mmcfd 800). 

שווקי יצוא

שותפי בלוק 12 וממשלת קפריסין בוחנים אפשרויות שבמסגרתן יתאפשרו אספקת גז טבעי לשוק המקומי בקפריסין ויצוא של גז טבעי בצנרת לשווקים אחרים, ובכללם השוק המצרי.

במסגרת מאמצים אלו חתמה לאחרונה ממשלת קפריסין על הסכם שיתוף פעולה בתחום האנרגיה עם ממשלת מצרים, שבמסגרתו תיבחן גם האופציה ליצוא גז מאפרודיטה לשוק המצרי המקומי ולמתקני ההנזלה של חברות פרטיות על אדמת מצרים.

בחודש נובמבר 2015 הודיעה חברת האנרגיה הבינלאומית British Gas כי רכשה מנובל אנרג'י 35% ממאגר אפרודיטה, כך שהשותפות במאגר כיום הן דלק קידוחים (15%), אבנר חיפושי נפט (15%), נובל אנרג'י (35%) וחברת האנרגיה הבינ"ל British Gas עם 35%, זאת בכפוף לאישור התנאים המתלים בהסכם Noble Energy-BG ואישור ממשלת קפריסין.

לקריאה נוספת: 

Cyprus, Egypt sign MoU on gas export from Aphrodite reservo

Delek 'committed to developing Aphrodite field'

 

זהות
פירוט
אפרודיטה
אפרודיטה
קפריסין – בלוק 12
אפרודיטה
תגלית אפרודיטה היא התגלית הראשונה והיחידה של גז טבעי עד כה במים הכלכליים של קפריסין המיועדים לשימוש מקומי וליצוא למדינות שכנות.
Data
סטטוס 
בתהליך פיתוח
משאבים 
129.00 BCM
אחוזי אחזקה 
30.00%
שותפים 
נובל (35%), של (35%)
gallery image
רישיונות חיפוש במים הכלכליים של קפריסין
gallery image
בעלי המניות בתגלית אפרודיטה