הינך נמצא כאן

קצת עלינו

דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט הן שותפויות האנרגיה הישראליות המובילות בתחומי החיפוש, הפיתוח, ההפקה והמכירה של גז טבעי וקונדנסט. שותפויות הגז דלק קידוחים ואבנר הן שותפויות-בנות של קבוצת דלק, הנשלטת על ידי היזם ואיש העסקים יצחק תשובה, וכל אחת מהן נסחרת במדד ת"א-25.

דלק קידוחים ואבנר הובילו, עם נובל אנרג'י, את מהפכת הגז הטבעי בישראל. לאחר עשרות שנים שבהן מדינת ישראל השקיעה משאבים אדירים שירדו לטמיון במימון חיפושי גז ונפט, החליטה המדינה להוציא מידיה את העיסוק בחיפושי נפט וגז ולהעביר את הפעילות בתחום למגזר הפרטי, מהלך שהוביל לתגליות משמעותיות בחופי ישראל.

חברת האם דלק, חברת הדלק הישראלית, שהוקמה בשנת 1951 לקחה חלק בפעילות חיפושי הנפט שנעשתה בעיקרה ביוזמה ממשלתית. בשנת 1982 הקימה דלק את החברה הציבורית 'דלק חיפושי נפט בע"מ' (לימים שונה שמה לדלק מערכות אנרגיה בע"מ) ובה רוכזו כל פעולות חיפושי הנפט, לימים הפכה החברה להיות חברת האם של השותפויות דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט. בראש מערך חיפושי הנפט של דלק עמד אבינועם פינקלמן, מנכ"ל קבוצת דלק עד שנת 2002, ועד למיצוי תגליות ים תטיס. לצדו כיהנו צבי גרינפלד כמנכ"ל דלק קידוחים וגדעון תדמור כמנכ"ל אבנר חיפושי נפט. 

כיום דלק קידוחים ואבנר שותפות בכמה תגליות גז משמעותיות באזור הים התיכון, שכוללות בין היתר את תגלית תמר (306 BCM), תגלית לווייתן – הגדולה ביותר בעולם במים עמוקים בעשור הקודם (621 BCM), תגלית אפרודיטה בקפריסין (129 BCM) ותגליות נוספות.

במרץ 2013 החלה הזרמת הגז ממאגר לתמר לשוק הישראלי, וכיום מספק המאגר גז טבעי המשמש לייצור של יותר מ-50% מהחשמל בישראל. בין הלקוחות הבולטים של פרויקט תמר: חברת החשמל, תחנות כוח פרטיות כגון דוראד, דליה ו-OPC, ושורה של מפעלי תעשייה. בשנים הקרובות צפויים להתחבר למערכת הולכת הגז עוד מאות מפעלים נוספים, שיגבירו את צריכת הגז בישראל ויוזילו משמעותית את עלויות האנרגיה של התעשייה הישראלית. 

דלק קידוחים

דלק קידוחים היא שותפות מוגבלת שהוקמה בשנת 1993 כשותפות-בת של קבוצת דלק הנמצאת בשליטתו של היזם ואיש העסקים יצחק תשובה. השותפות פעילה בתחומי החיפוש, הפיתוח, ההפקה והמכירה של גז טבעי, נפט וקונדנסט. קבוצת דלק מחזיקה (בשרשור) ב-100% מהון המניות של דלק ניהול קידוחים (1993) בע"מ, השותף הכללי בדלק קידוחים, לצדו של השותף המוגבל המשמש כנאמן ומחזיק את יחידות ההשתתפות שהונפקו על ידו, המקנות זכות השתתפות בזכויות השותף המוגבל בשותפות בנאמנות עבור בעלי היחידות.

דלק קידוחים נסחרת במדד ת"א-25 בבורסה לניירות ערך בתל אביב. דלק קידוחים, לצד שותפות אבנר וחברת נובל אנרג'י האמריקאית, היתה שותפה פעילה ובולטת לכל תגליות הגז המשמעותיות שהתגלו בשטחי המים הכלכליים של מדינת ישראל מסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת ועד ימינו.

אבנר חיפושי נפט

אבנר חיפושי נפט היא שותפות מוגבלת שהוקמה בשנת 1991 והניחה את התשתית הראשונית לתעשיית חיפושי הנפט והגז במתכונת המוכרת לנו כיום. מייסדיה של אבנר הם ד"ר דוד כהן ז"ל; גדעון תדמור, אשר כיהן בין היתר כמנכ"ל ודירקטור באבנר וכיו"ר דלק קידוחים, והגיאולוג ד"ר אלי רוזנברג, שאף העניק לחברה את שמו (אבנר בן נחום רוזנברג), ושהיה הרוח המקצועית החיה ביצירת חלום הגז הישראלי.

עוד טרם הקמת אבנר עסק ד"ר רוזנברג במחקר וניתוח אגן הלבנט, תוך התמקדות מיוחדת בהסתברות למציאת מרבצים משמעותיים של גז טבעי במימיה הכלכלים של מדינת ישראל. מחקריו הובילו לקידוח נועה-1 ותגלית הגז הראשונה במימיה הכלכליים של מדינת ישראל, שנקראת על שמה של בתו הבכורה. ולפיכך ד"ר רוזנברג הוא אבי תגליות הגז בים.

קבוצת דלק, מתוך ראייה צופה פני עתיד, ביקשה לצרף את שותפות אבנר למערך פעילות האנרגיה שלה. במהלך השנים הלכה והתהדקה השותפות בין הצדדים, עד שבשנות התשעים אבנר שולבה באופן מלא בפעילות הקבוצה והפכה למעשה לשותפות-אחות של דלק קידוחים, עם אחזקות כמעט זהות במאגרי הגז.

השותפים שלנו

בשנת 1998 נוסדה השותפות של דלק קידוחים ואבנר עם חברת נובל אנרג'י האמריקאית, אחת מחברות האנרגיה הבינלאומיות היחידות שהסכימה להיכנס לפעילות חיפוש ומחקר בישראל, תוך שהיא נוטלת סיכונים משמעותיים.

נובל אנרג'י היא חברת אנרגיה בינלאומית המתמחה בחיפוש, קידוח, פיתוח והפקת גז טבעי ונפט גולמי ברחבי העולם, וברשותה יכולות טכנולוגיות והנדסיות שאיפשרו את מהפכת הגז הטבעי בישראל, והיא המפעיל (Operator) של מאגרי ים תטיס, תמר ולווייתן וכן של רישיונות נוספים של השותפויות. 

חזון ואסטרטגיה

דלק קידוחים ואבנר הן שותפויות ישראליות שמחויבות למדינה, למשק המקומי ולחברה הישראלית בכללותה. נאמנות לעברן, השותפויות נחושות להתמיד בהובלת שוק האנרגיה הישראלי והאזורי גם בעתיד, תוך יצירת שיתופי פעולה אסטרטגיים וארוכי טווח עם מדינות באזור וחברות אנרגיה בינלאומיות. מטרתנו היא לספק ביטחון אנרגטי למיליוני אזרחים בישראל ובאזור, להיות מקור להכנסות אדירות לאוצר המדינה ולסייע בקידום מעמדה של ישראל.

אנו מאמינים כי תגליות הגז בישראל, קפריסין ומצרים עשויות להוות גשר לשיתוף פעולה אזורי רחב היקף בתחום האנרגיה ואף בתחומים נוספים. למשאבים האדירים שנתגלו בשנים האחרונות באגן הים התיכון יש פוטנציאל להביא תועלת כלכלית למדינות רבות באזור, לשפר את היחסים הגיאו-פוליטיים של ישראל עם מדינות שכנות, ובהן מצרים, ירדן, טורקיה, קפריסין, הרשות הפלסטינית, ועוד. במקביל דלק קידוחים ואבנר שואפות לבסס ולהרחיב פעילות אנרגיה בינלאומיות, תוך סינרגיה עם הפעילות בישראל ובקפריסין.

הפעילות של דלק ואבנר משקפת את מחויבותו ארוכת הטווח של מר יצחק תשובה לחזון העצמתה האסטרטגית של ישראל באמצעות שיתופי פעולה כלכליים. במקביל לפעילותו בתחום האנרגיה אשר הובילה לתגליות הגז של החברות, מקדם בשנים האחרונות מר יצחק תשובה גם את פרויקט "תעלת הימים – תעלת השלום" – יוזמה שזכתה לתמיכה מהבנק העולמי ואהדה ממנהיגים עולמיים רבים – וכן מגוון פרויקטים בתחום החינוך, המדע והתרבות, דרך קרן דלק לתרומות.

gallery image