הינך נמצא כאן

היסטוריה

תמר: בונים עצמאות אנרגטית

בסוף חודש מרץ 2013 החלה הזרמת הגז הטבעי ממאגר תמר, ובכך עשתה ישראל צעד ענק לקראת עצמאות אנרגטית. ארבע שנים בלבד לאחר גילוי שדה הגז תמר בינואר 2009, הושלם פיתוחו בהליך מואץ שנועד לענות על הצורך המיידי של ישראל בגז טבעי לאור הפסקת האספקה ממצרים.

בסוף שנת 2008 החל קידוח האקספלורציה הראשון של תמר בעלות של כ-140 מיליון דולר, ובהסתברות למציאת גז בשיעור של 30% בלבד. קידוח האקספלורציה הצביע על כך כי בשדה תמר כ-281 BCM גז טבעי וכ-13 מיליון חביות קונדנסט. בשנת 2013 נתגלו כ-26 BCM וכ-2 מיליון חביות קונדנסט נוספים בתגלית תמר דרום-מערב (Tamar South West), כך שסך כל המשאבים בתמר, כולל תמר SW, הוא כ-307 BCM. השותפות בפרויקט תמר הן דלק קידוחים (15.625%), אבנר חיפושי נפט (15.625%), נובל אנרג'י (36%), ישראמקו (28.75%) ודור גז (4%).

שוק מקומי

כיום, שדה תמר יכול לספק יותר מ-30 מיליון מטר מעוקב של גז טבעי ליום, המשמשים כחומר גלם לכ-50% מייצור החשמל בישראל. עם הלקוחות הבולטים של מאגר הגז תמר בישראל ניתן למנות את חברת החשמל, תחנות הכוח הפרטיות OPC רותם, דוראד ודליה אנרגיה, בזן וכן מפעלי ים המלח ומפעלי תעשייה דוגמת פניציה, נייר חדרה ושניב. נכון לסוף 2015, ההשקעה הכוללת בשדה מסתכמת ביותר מ-4 מיליארדי דולר. מתחילת ההפקה ב-2013 ועד לסוף 2015 הופקו מתמר יותר מ-20 BCM של גז טבעי שסופקו למשק הישראלי, ואפשרו את הוזלת עלויות ייצור החשמל, הוזלת עלות התפלת מי השתייה וחיזוק איתנות ורווחיות התעשייה הישראלית.

שווקי יצוא

יצוא הגז הראשון ממדינת ישראל צפוי להתחיל במהלך 2016, עם הזרמת הגז ממאגר תמר ל-Arab Potash Company ול-Jordan Bromine Company בעברו הירדני של ים המלח. מדובר בהסכם היצוא הראשון שאישרה ממשלת ישראל, ובמסגרתו צפויה שותפות תמר לספק גז טבעי בהיקף כולל של כ-1.8 BCM לשני המפעלים בירדן לתקופה של כ-15 שנה ובהיקף של מאות מיליוני דולרים.

שותפות תמר גם חתמה על הסכם עם חברת Dophinus Holding המצרית לאספקת גז לשוק המצרי המקומי, תוך שימוש בתשתית הקיימת בין מצרים לישראל – הצינור של חברת EMG. במסגרת ההסכם, שתקף לשבע שנים ואושר על ידי משרד האנרגיה, שותפות תמר תספק כמות מינימלית כוללת של 5 BCM במשך שלוש השנים הראשונות לחוזה, והיא צפויה לגדול בהתאם למכסת הגז הפנויה שתיוותר לאחר אספקת כל צורכי המשק הישראלי. 

שותפות תמר גם חתומה על מזכר הבנות עם חברת יוניון פנוסה, שהיא שותפות ספרדית-איטלקית בחלקים שווים בין Gas Natural Fenosa ו-Eni, המחזיקה במתקן Damietta להנזלת גז טבעי במצרים. במסגרת מזכר ההבנות, שותפות תמר תספק בין BCM 4.5 ל-BCM 7.5 בשנה לחברה הספרדית, ובסך הכל כ-BCM 70 במשך 15 שנה, בהיקף כספי של עשרות מיליארדי שקלים.

פיתוח יוצא דופן

שדה תמר ממוקם כ-90 ק"מ מערבית לחיפה, בעומק כולל של כ-5,000 מטר מפני הים, ובעומק מים של כ-1,700 מטר. השדה משתרע על פני שטח של 100 קמ"ר, ועובי שכבות המאגר מגיע עד ל-300 מטר. קידוח האקספלורציה תמר 1, שהגיע לעומק מרבי של 4,875 מטר מתחת לפני הים, הוכיח הימצאות של גז טבעי בהיקף חסר תקדים באגן הלבנט, והתניע את פרויקט התשתית הגדול ביותר שבוצע בישראל במימון המגזר הפרטי. 

הגז הטבעי בתמר מופק באמצעות חמש בארות הפקה ייחודיות, הבנויות כך שיוכלו להפיק בין 7.1
ל-8.5 מיליון מטר מעוקב גז ליום כל אחת. ראשי בארות ההפקה מצויים בקרקעית הים, ובסיסן בעומקים שונים בתוך שכבות המאגר. הגז עושה דרכו משכבת המאגר אל ראש הבאר, ומשם דרך שני צינורות באורך של כ-140 ק"מ המונחים על קרקעית הים, אל מתקן הטיפול הראשוני והעיקרי - אסדת תמר.

עיר בלב ים

אסדת תמר ממוקמת כ-25 ק"מ מערבית לחופי אשקלון בעומק מים של 237 מטר, תוך שהיא מתנשאת לגובה של כ-60 מטר מעל פני הים. משקלה הכולל הוא כ-37,000 טונות ושטחה הכולל הוא כ-10 דונם. אסדת תמר נבנתה במיוחד, בטקסס ארה"ב, עבור הפרויקט והובלה לישראל במסע ימי שארך שישה שבועות. במובנים רבים זוהי עיר בלב ים המשמשת בית (זמני) בעבור כ-50 עובדים, מרביתם ישראלים, שמתפעלים את האסדה במשמרות 24 שעות ביממה. המים על האסדה מקורם במי ים מותפלים והחשמל מיוצר על בסיס הגז הטבעי שמופק במקום.

רוב רובו של הטיפול בגז הטבעי (ייבוש, הפרדת נוזלים, הפרדת קונדנסט וכו') מבוצע על אסדת תמר. מהאסדה מועבר הגז הטבעי בצנרת אל תחנת הקבלה היבשתית באשדוד, שם הוא עובר טיפול שיורי המתאים אותו לצורכי המשק הישראלי לפני כניסתו לצנרת הגז הלאומית של חברת נתיבי גז לישראל.

המרחק הרב שבין נקודת הקליטה של הגז בחוף והמאגר, כ-140 ק"מ, נובע מאילוצים רגולטורים שנכפו על המתכננים ולא משיקולים טכניים – בזמן הקמת הפרויקט לא הצליחה המדינה לאשר כניסה צפונית והקמת מתקן קליטה חופי חדש. הדבר גרם לעיכוב של כשנה בפרויקט, עיכוב שעלותו הוערכה במיליארדי שקלים, זאת בנוסף לעלויות העקיפות שנגרמו כתוצאה משימוש במקורות אנרגיה חלופיים ומזהמים.

פרויקט המדחסים   

על מנת לתת מענה לגידול בביקוש לגז טבעי במשק הישראלי כבר ב-2015, החליטה שותפות תמר על השקעה של כ-262 מיליון דולר בפרויקט המדחסים. מטרת הפרויקט היא הגברת כושר אספקת הגז למשק הישראלי באמצעות מערכת ההולכה הימית הקיימת. בעזרת המדחסים, יהיה אפשר להגביר את קצב האספקה ליכולת הפקה שעתית מקסימלית בקצב של כ-BCF/D 1.2. המדחסים גם יאפשרו, עם השלמת פרויקט הרחבת תמר, להגדיל עוד את כושר אספקת הגז למשק הישראלי וליצוא, עד ליכולת הפקה שעתית מקסימלית בקצב של כ-BCF/D 2.04.

אספקת הגז, בדומה לאספקת החשמל, נבחנת בעת ביקושי השיא, כשבארץ שוררים תנאי מזג אוויר קיצוניים. המדחסים מאפשרים לשותפות תמר לספק את מרב הביקושים מהמשק הישראלי גם בשעות קיצון, תוך הבטחת רציפות האספקה למשק הישראלי.

פרויקט הרחבת תמר 

שותפות תמר מתכננת לבצע פרויקט הרחבה משמעותי במהלך השנים הקרובות, במטרה לעמוד בביקושים הגוברים של המשק הישראלי, ולהגדיל את כושר היצוא מהשדה. במסגרת הפרויקט ייקדחו שלוש בארות הפקה נוספות מעבר לחמש הקיימות, ישודרגו פלטפורמות הטיפול של תמר וים תטיס ויונח צינור נוסף, שלישי במספר, מהשדה אל הפלטפורמות.

פרויקט ההרחבה, שעלותו מוערכת בכ-1.5 עד 2 מיליארד דולר, יאפשר הגדלה של כושר ההפקה מהמאגר לכ-20.4 BCM בשנה, כך שכלל הביקושים במשק המקומי והביקושים ליצוא יסופקו באופן מלא. על פי ההערכות, פרויקט הרחבת תמר נמצא בשלבי תכנון מתקדמים, במטרה שייצור החשמל באמצעות הגז יגדל ושריפת דלקים מזהמים תצטמצם.

לקריאה נוספת: 

חדשות 2: גז זורם לראשונה ממאגר תמר לישראל: "יום היסטורי"

משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים: שיא חדש בהכנסות המדינה מאוצרות טבע 

זהות
פירוט
מאגר תמר
תמר
חזקה Lease I/12
מאגר תמר
בחודש מרץ 2013, ארבע שנים בלבד לאחר גילויו, החלה הזרמת הגז הטבעי ממאגר תמר, ובכך עשתה ישראל צעד ענק לקראת עצמאות אנרגטית.
Data
סטטוס 
שדה גז מפיק
משאבים 
318.00 BCM
אחוזי אחזקה 
22.00%
שותפים 
נובל (32.5%), ישראמקו (28.75%), תמר פטרוליום (9.25%), דור (4%), אוורסט (3.5%)
הקמת פלטפורמת תמר
gallery image
שווקי יצוא - תמר
gallery image
פלטפורמת תמר (צילום: אלבטרוס צילום אוויר בע"מ)